Metal Ürünleri
Hızlı Erişim
» Ürünler
» Metal Ürünleri
- Plastik Ürünleri
 
Ağırlık
Çeliğin yaklaşık üçte biri oranındaki yoğunluğu ile (2.700 kg/m3) alüminyum, süper hafif bir malzemedir. Bu nedenle tüm sektörlerde birbirinden farklı malzemelerin yerini almaya devam etmektedir.

Mukavemet
Hafiflik, zayıflık demek değildir. Alüminyum alaşımları 70 ve 700 MPa arasında çekme mukavemetine sahiptir. Çelik derecelerinin çoğunun aksine gücü düşük sıcaklıklarda artar. Bu da alüminyumu birçok yerde doğal tercih haline getirir.

Makinede işleme
Bu malzeme ile çalışmanın çok yönlülüğü inanılmaz boyuttadır. Öğütme, delme, kesme, delme ve bükme alüminyumu biçimlendirmenin yaygın görülen yöntemleri arasındadır. Ayrıca makinede işleme sırasında enerji girişi de düşüktür, diğer bir deyişle daha çevreci bir çevresel ayakizine sahiptir.

Şekillendirilebilirlik
Alüminyumun üstün dövülgenlik yeteneği onu neredeyse hayal edebileceğiniz tüm ürünlere biçimlendirebilmeniz anlamına gelir.

İletkenlik
Alüminyum mükemmel bir ısı ve elektrik iletkenidir. Alüminyum bir iletken, aynı iletkenlik derecesine sahip bakır bir iletkenin yaklaşık yarısı ağırlığındadır. Bu nedenle ısıtma/soğutma uygulamalarında yaygın şekilde kullanılan bir malzemedir.

Birleşme
Profil tasarımına genellikle hızlı birleştirmeyi kolaylaştıran özellikler katılır. Birleştirme için Eritme kaynağı, sürtünme karıştırma kaynağı, bağlama ve ölçme de kullanılır.

Elektromanyetik radyasyonu eleme
Sıkı alüminyum kutular EMC'yi etkili bir şekilde dışarıda bırakabilir veya elekten geçirebilir. Bir materyalin iletkenliği arttıkça, perdeleme nitelikleri de iyileşir.

Korozyon direnci
Hiç alüminyum pası gördünüz mü? Alüminyum havadaki oksijenle reaksiyona girerek son derece ince bir oksit tabakası oluşturur. Bu katman yalnızca birkaç yüz mikron kalınlığında olsa da (1 mikron, 1 mm'nin binde biridir) yoğundur ve korozyondan mükemmel düzeyde korunma sağlar. Bu katman hasarlandığında kendini onarabilir.

Alüminyumun özgül ağırlığı :
Dökme alüminyum : 2,65 = 269 gr/cm³
Çekme (Hadde): 2.7 gr/cm³
Alüminyumun Erime noktası (Erime sıcaklığı): 658 C°
Alüminyumun Kaynama noktası (Kaynama sıcaklığı): 1800 C°
15 Geçirgenlik katsayısı: 173
Isı Etkisi ile Uzama:
0-50 derecede 1.17 mm/m
100 derecede   1.38 mm/m
200 derecede 4.94 mm/m
400 derecede 10.60 mm/m
500 derecede 13.70 mm/m
Kendini çekme miktarı 1.7 % – 1.8 %
Katı halden sıvı hale geçerken hacim büyümesi : %6.5
 
 
Pro WEB